Sveučilište Josipa Juraja Strossmayera u Osijeku, Fakultet agrobiotehničkih znanosti u Osijeku kao vodeća institucija i organizator je organizirao nastavu, program „ESS 494/ESS 593 Digital Agriculture“ zajedno sa suradničkom institucijom Sveučilištem u Zagrebu i Sveučilištem u Zadru. Gospodarski subjekti koji sudjeluju u ovom programu bili su: Belje, Vupik, Paška sirana, Tunaaqua, PIK Vinkovci i Vrbovec.
Program pruža studentima Sveučilišta Tennessee jedinstvenu priliku da provedu 22 dana u Hrvatskoj, kroz intenzivni studijski program digitalne poljoprivrede. Predavanja su na engleskom jeziku i odvijaju se tijekom proljetnog semestra.
Program kombinira tradicionalna predavanja sveučilišnih profesora s iskustvenim učenjem tijekom posjeta europskim farmama i poljoprivrednim pogonima gdje se primjenjuju digitalni alati i tehnologije.
Studenti posjećuju i UNESCO lokalitete. Zainteresirani su za poljoprivredne proizvodnje stočarstvo, akvakultura, ratarstvo, maslinarstvo, hortikultura i vinogradarstvo.
Značaj ovog programa je drugačiji pristup učenju, a to je da studenti dobivaju cjelovito i praktično razumijevanje digitalnih sustava u poljoprivredi u europskom kontekstu, što im omogućava da prošire razumijevanje u drugačijim gospodarskim okolnostima.
Program je ove godine okupio osam studenata i četiri profesora.
Predavači na Sveučilištu u Zadru bili su izv. prof. dr. sc. Ivan Župan, digitalne tehnologije u akvakulturi, izv. prof. dr. sc. Tomislav Kos digitalne tehnologije u hortikulturi, prof. dr. sc. Janja Filipi i izv. prof. dr. Ante Kasap sa Sveučilišta u Zagrebu, Agronomskog fakulteta kao gost sa zajedničkog studijskog programa „Mediteranske poljoprivrede“ stručnjak za stočarstvo.
Na području Zadarske županije studenti zajedno sa nastavnicima posjetili su i učili o digitalnim tehnologijama u Tunaaqua, masliniku PZ Dubrava i Paškoj sirani.
Dojmovi i suradnja, te učenje je bilo jedno potpuno drugačije iskustvo.