Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu

Obavijesti

Održana 2. radionica u sklopu projekta PESCAR

Održana 2. radionica u sklopu projekta PESCAR

U okviru projekta PESCAR održana je druga po redu radionica na temu „Koristi od integrirane poljoprivredne proizvodnje“ na području Zadarske županije.

Zbog pritiska kupaca, trgovački lanci u Europi vrlo su rigorozni kada je riječ o sigurnosti hrane koja je iznad propisanih pravila. Europska unija ima najveći standard u proizvodnji hrane kojeg karakterizira vrlo niska tolerancija prema pesticidima čija je primjena strogo kontrolirana. Kako je upravo smanjena i ciljana upotreba pesticida glavni cilj projekta PESCAR, u okviru predmetnog projekta planiran je čitav set edukativnih radionica za poljoprivrednike putem kojih će se pobliže objasniti mogućnosti korištenja novo uspostavljenog prognostičkog sustava te prednosti integrirane poljoprivredne proizvodnje.

I dok su kroz prvu radionicu, održanu početkom travnja ove godine, poljoprivrednim proizvođačima s područja županije predstavljene tek postavljene agrometeorološke stanice te je najavljena objava preporuka temeljnih na prikupljenim podacima stanica, glavna tema druge radionica bila je održiva poljoprivreda kao sustav uspješnog gospodarenja poljoprivrednim resursima koji udovoljava promjenjivim ljudskim potrebama uz istodobno održavanje ili povećavanje kvalitete okoliša.

Radionicu su održali stručnjaci sa Sveučilišta u Zadru (jedan od 5 partnera na projektu) g. Tomislav Kos i gđa. Ana Gašparović Pinto koji su izlaganje započeli prezentiranjem sustava integrirane zaštite bilja čija se osnovna načela baziraju upravo na smanjenju potrošnje sredstava za zaštitu bilja i provođenju preventivnih mjera zaštite. U daljnjem tijeku radionice, g. Kos svima prisutnima opisao je određene metode i mjere za suzbijanje štetnika, uzročnika bolesti i korova, a poseban naglasak stavio je na prednosti integrirane zaštite.

Da je tema pobudila značajan interes poljoprivrednih proizvođača, pokazuje i broj sudionika radionice kojih je bilo 26.

Osim navedenih, u sklopu provedbe projekta u planu je održavanje još dvije radionice na temu „Evidencija, praćenje i dokumentiranje za potrebe integrirane poljoprivredne proizvodnje“ i „Zaštita poljoprivrednih kultura od štetnika i uzročnika bolesti“ za koje će biti objavljene pravovremene najave.

Projekt PESCAR – Pesticide Control and Reduction financiran je iz Interreg IPA programa prekogranične suradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2014-2020, a ukupna vrijednost iznosi 601.639,26 EUR od čega sufinanciranje sredstvima EU iznosi 511.393,35 EUR-a, odnosno 85%. Nositelj projekta je Zadarska županija, a partneri na projektu su Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Hercegovačko-neretvanske županije, Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA, Sveučilište u Zadru i Zavod za poljoprivredu Županije Zapadnohercegovačke.
Pročitaj više
Održana 2. radionica u sklopu projekta PESCAR
Studenti Sveučilišta u Zadru osvojili 3. mjesto na studentskom natjecanju Ecotrophelia

Studenti Sveučilišta u Zadru osvojili 3. mjesto na studentskom natjecanju Ecotrophelia


Dvoje studenata 2. godine Odjela za agronomiju, ekologiju i akvakulturu preddiplomskog studija Primjenjena ekologija u poljoprivredi Domagoj Mikulić i David Šare osvojili su 3. mjesto na 5. nacionalnom studentskom natjecanju Ecotrophelia koje se održalo 12. lipnja 2018. godine na Prehrambeno–biotehnološkom fakultetu u Zagrebu, u kreiranju eko inovativnog prehrambenog proizvoda.

Ecotrophelia je jedno od 8 studentskih natjecanja u Hrvatskoj međunarodnog karaktera (App Start Contest, Case Study Competition, Elektroboj, Moot Court Croatia, Mozgalo, Smartup, Vizionar).
Ecotrophelia je međunarodno natjecanje u kojem studentski timovi imaju priliku predstaviti svoj inovativni, ekološko osviješteni prehrambeni proizvod. Ovo natjecanje održava se već 5. godinu u Hrvatskoj na Prehrambeno – biotehnološkom fakultetu, a pobjednički tim imat će priliku u listopadu 2018. godine u Parizu predstaviti svoj proizvod na europskoj razini. Na natjecanju mogu sudjelovati timovi sastavljeni od studenata preddiplomskih i/ili diplomskih i/ili doktorskih studija Sveučilišta  u Republici Hrvatskoj.

Cilj natjecanja je poticanje studentske inovativnosti i kreativnosti, stvaranje novih eko-inovativnih proizvoda temeljenih na studentskim idejama te njihov plasman i promocija na nacionalnom i europskom tržištu.

Natjecanje potiče i multidisciplinarnost timova te povezivanje znanja iz različitih područja (prehrambene tehnologije, biotehnologije, nutricionizma, agronomije, ekonomije, dizajna te marketinga). Dosadašnji sudionici su pokazali izuzetnu kreativnost i sposobnost, a pobjednički timovi na europskim natjecanjima ostvarili su vrlo dobre rezultate.

Ecotrophelia je izvrsna prilika da studenti primjene svoje znanje stečeno na fakultetu, okušaju se u novim izazovima i međusobnom suradnjom osmisle novi proizvod.

Organizator natjecanja je Hrvatsko društvo prehrambenih tehnologa, biotehnologa i nutricionista (HDPBN), suorganizatori su Prehrambeno - biotehnološki fakultet, Hrvatska gospodarska komora i eSTUDENT. Sponzori natjecanja koji su ujedno nagradili timove i omogućili održavanje samog natjecanja su: Coca-cola, HiPP Hrvatska, HGK, Vindija, PBF, Superfaks Menza Pbf-Rgn.
Zadatak natjecateljskih timova je finalizirati proizvod koji je spreman pojaviti se na tržištu, što uključuje ekološki prehrambeni proizvod, osmišljavanje etikete i ambalaže, izrada poslovnog plana koji se prezentira pred stručnim i ocjenjvačkim žirijem na samom natjecanju. Nakon prezentacije proizvoda i senzorskog ocjenjivanja, Stručno povjerenstvo (21 član) odlučuje o pobjedniku natjecanja, sastavljeno od predstavnika prehrambenih, industrijskih i proizvodnih poduzeća zajedno sa profesorima, znanstvenicima i istraživačima iz struke.
Tim Atakos u kojem su sudjelovali studenti Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Osijek osvojio je prvo mjesto s proizvodom FLIPSOS - "Ekstrudirani snack proizvod od kukuruzne krupice sa dodatkom odmašćene pogače konoplje i buče, aromatiziran ljuskicama kvasca i himalajskom soli".

Tim Danus osvojio je 2. mjesto u kojem su sudjelovale studentice Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu sa čokoladnim namazom od lješnjaka i  datulja.

Treće mjesto su osvojili naši studenti David Šare i Domagoj Mikulić s proizvodom Melissimo. MELLISIMO je prehrambeni inovativni ekološki proizvod od meda koji svojom laganom pjenastom teksturom i osvježavajućim aromatičnim okusom zadržava sve blagodati koje nudi med. Ovakav  jednostavan proizvod nudi doživljaj meda u drugačijem obliku sa svim ljekovitim i hranjivim svojstvima. Glavni sastojak proizvoda je 100 % prirodni med.

Hrana ima važnu ulogu u našem životu i sa poboljšanjem standarda života ulazimo u novu sferu, poput otkrivanja novog svijeta i doživljaja hrane u sasvim drugoj ulozi. Upravo je misija tima da om
Pročitaj više
Studenti Sveučilišta u Zadru osvojili 3. mjesto na studentskom natjecanju Ecotrophelia
Sveučilišna stolnoteniska liga Zadar

Sveučilišna stolnoteniska liga Zadar

Nakon prve sezone sveučilišne stolnoteniske lige u kojoj se natjecalo 14 odjela, na završnici među četiri najbolje se plasirala ekipa Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu – ekipa Ekologija.

U polufinalnom susretu Ekologija je nadigrala ekipu Povijesti s rezultatom 3 - 1, dok je u velikom finalu na žalost izgubila od ekipe Talijanski s rezultatom  2 - 3 , gdje je u uzbudljivoj završnici Filip Ladiš izgubio ključan meč.

Ekipu Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu su predvodili: Filip Ladiš, Karlo Buterin, Ante Dujmović i Martin Šimičević.
Pročitaj više
Sveučilišna stolnoteniska liga Zadar
POZIV NA PREDAVANJE "ZAJEDNO NA PUTU PREMA "JEDNOM ZDRAVLJU"  (ONE HEALTH): interdisciplinarni, interprofesionalni i globalni pristup svjetskom zdravlju"

POZIV NA PREDAVANJE "ZAJEDNO NA PUTU PREMA "JEDNOM ZDRAVLJU" (ONE HEALTH): interdisciplinarni, interprofesionalni i globalni pristup svjetskom zdravlju"

Srdačno Vas pozivamo na predavanje koje će u četvrtak, 14.06.2018. u 14:00h u dvorani 1.3. (Relja) održati izv. prof. dr. sc. Suzana Tkalčić, Western University of Health Sciences, Pomona, SAD pod naslovom "ZAJEDNO NA PUTU PREMA "JEDNOM ZDRAVLJU"  (ONE HEALTH): interdisciplinarni, interprofesionalni i globalni pristup svjetskom zdravlju". 
Pročitaj više
POZIV NA PREDAVANJE "ZAJEDNO NA PUTU PREMA "JEDNOM ZDRAVLJU" (ONE HEALTH): interdisciplinarni, interprofesionalni i globalni pristup svjetskom zdravlju"
Predstavljanje projekta Stronger

Predstavljanje projekta Stronger

06. lipnja 2018. je u velikoj vijećnici Brodsko-posavske županije predstavljen projekt STRONGER TOGETHER – Product Development and Internationalization (ZAJEDNO JAČI – Razvoj proizvoda i internacionalizacija). Vodeći partner na projektu je CTR – Razvojna agencija Brodsko-posavske županije d.o.o., a projektni partneri Asocijacija poslovnih žena Crne Gore, Udruženje poslovnih žena u Bosni i Hercegovini, INOVACija Zadar te Sveučilište u Zadru. Vrijednost projekta:  979.309,91 EUR, a ukupan iznos sufinanciranja iznosi 831.434,09 EUR.

Na predstavljanju projekta nazočili su zamjenik župana Stjepan Bošnjaković, direktorica Razvojne agencije BPŽ CTR Mirela Brechelmacher, a projektne partnere su predstavili predsjednica Asocijacije poslovnih žena Crne Gore Ljubica Kostić –Bukarica, predsjednica Udruženja poslovnih žena BiH Aida Zubčević, predstavnica Ustanove za razvoj kompetencija, inovacija i specijalizacije Zadarske županije Martina Vukašina, predstavnica Sveučilišta u Zadru mr.sc. Branka Maričić te voditelj projekta Domagoj Miljković iz CTR-a.

Projekt se provodi na području središnje Hrvatske i Dalmacije, središnje i južne Crne Gore te zapadne i sjeverne Bosne i Hercegovine tijekom 27 mjeseci, počevši od studenog 2017. godine.

Glavni cilj projekta je osnažiti organizacije koje pružaju potporu poslovanju i istraživačkim institucijama (BSO) kako bi pružile podršku i savjetodavne usluge malim i srednjim poduzećima na tržištu i promovirale prekogranične aktivnosti klastera u industriji prikupljanja i prerade bilja

Tijekom provođenja projekta cilj je i pokrenuti prekograničnu suradnju poduzetničko-potpornih organizacija, udruga i istraživačkih institucija, podići svijest te pokrenuti prekograničnu suradnju i umrežavanje  malih i srednjih poduzeća, razviti inovativni model klastera kroz e-platformu. 

Ciljane skupine su poduzetničko-poslovne organizacije, udruge, Istraživački instituti te mala i srednja poduzeća koja su uključena u sektor prikupljanja i prerade bilja.

Nakon predstavljanja projekta nazočni su pogledali malu izložbu proizvoda koje su sa sobom donijeli partneri na projektu.
Pročitaj više
Predstavljanje projekta Stronger
Terenska nastava u Slavoniji

Terenska nastava u Slavoniji

Od 23. do 25. svibnja u Slavoniji je održana terenska nastava za studente Studije primijenjene ekologije u poljoprivredi. Tijekom nastave posjećeni su Srednja poljoprivredna škola Matije Antuna Reljkovića u Slavonskom Brodu, ribnjak Grudnjak u Orahovici, Park prirode Papuk, tvrtka Osilovac d.o.o (Feravino – vinogradi, vinarija, podrum, farma goveda s bioplinskim postrojenjem), Kutjevo d.d. (vinarija, podrum) te OPG Džakula (edukacijski centar, ekstenzivni uzgoj goveda, ovaca, svinja, konja, proizvodnja tradicijskih proizvoda, ratarska proizvodnja).
Pročitaj više
Terenska nastava u Slavoniji
DAN OTVORENIH VRATA ODJELA ZA EKOLOGIJU, AGRONOMIJU I AKVAKULTURU

DAN OTVORENIH VRATA ODJELA ZA EKOLOGIJU, AGRONOMIJU I AKVAKULTURU

Pozivaju se svi zainteresirani učenici da prisustvuju Danu otvorenih vrata Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru koji će se održati 22. i 23. 05.2018. na Odjelu za ekologiju, agronomiju i akvakulturu. Dan otvorenih vrata obilježit će se u sklopu Europskog dana pomorstva povodom kojeg su organizirane radionice. Termine radionica možete pronaći ovdje. 
Pročitaj više
DAN OTVORENIH VRATA ODJELA ZA EKOLOGIJU, AGRONOMIJU I AKVAKULTURU
Stručna terenska nastava

Stručna terenska nastava

Dana 14.05.18. studenti druge i treće godine studija Primijenjene ekologije u poljoprivredi imali su stručnu terensku nastavu iz predmeta: Opće voćarstvo, Specijalno voćarstvo, Povrćarstvo, Integrirana zaštita bilja i Vinogradarstvo i vinarstvo. Studenti su posjetili tri gospodarska poljoprivredna subjekta u Zadarskoj županiji, koja su značajna za ovaj kraj. Posjetu su doprinijeli:

Vinarija Benkovac.
Zadruga „Maskina i vino“, Polača
Holus Vrtni centar, Turanj.

Provedena stručna praksa je bila uspješna jer su se studenti osim s proizvodnjom mogli susresti i s upraviteljima i tehnolozima na objektima koji su prenijeli svoja razmišljanja i praktična iskustva u obavljanju poslova. Ista ili slična nastava će se na Odjelu za ekologiju, agronomiju i ekologiju obavljati i u budućnosti.
Pročitaj više
Stručna terenska nastava
12. znanstveni skup Međunarodne organizacije za biološku kontrolu zapadnog palearktika (IOBC WPRS) radne skupine „Pesticidi i korisni organizmi“

12. znanstveni skup Međunarodne organizacije za biološku kontrolu zapadnog palearktika (IOBC WPRS) radne skupine „Pesticidi i korisni organizmi“

Sveučilište u Zagrebu, Agronomski fakultet i Sveučilište u Zadru, Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu suorganizatori su 12. znanstvenog skupa Međunarodne organizacije za biološku kontrolu zapadnog palearktika (IOBC WPRS) radne skupine „Pesticidi i korisni organizmi“. Ovaj značajan znanstveni skup biti će održan u Zadru u razdoblju od 30. rujna do 04. listopada 2018. godine u Hotelu Kolovare. Znanstvenici unutar ove radne skupine te najjače svjetske organizacije istraživača bave se istraživanjima utjecaja primjene pesticida na svekolike organizme i okoliš. Njihov cilj je provoditi projekte i istraživanja utjecaja pesticida na korisne organizme, oprašivače kako u poljskim tako i u laboratorijskim uvjetima. Osim ovih temeljnih ciljeva radna skupina prihvaća i radove o bazama podataka korisnih organizama, modeliranju sporednih učinaka pesticida na korisne organizme, invazivnim vrstama, novim tehnologijama suzbijanja (RNAi biopesticidi), mikrobiološkim pripravcima, efektima mikrobiome kukaca, sinergiji stresora, pesticida, bolesti i propadanja hrane, klimatskim utjecajima na interakciju pesticid i korisni organizam te ostalim temama.

Pozivamo zainteresirane da prijave radove i da sudjeluju na skupu sa širokim znanstvenim i društvenim programom u prelijepom gradu Zadru. Sve molimo da prate ključne datume za prijavu sažetaka, radova i potpora kako bi se što kvalitetnije registrirali, a studente pozivamo da se sa svojim radovima prijave na potpore koje osigurava ova organizacija u svrhu njihova promicanja. Informacije o održavanju skupa, prva objava i web stranica skupa dostupne su na linkovima:

Web stranica: http://iobc-zadar2018.agr.hr

Prva objava: https://www.iobc-wprs.org/events/index.html

Radujemo se Vašem dolasku.
Pročitaj više
12. znanstveni skup Međunarodne organizacije za biološku kontrolu zapadnog palearktika (IOBC WPRS) radne skupine „Pesticidi i korisni organizmi“
Poziv na gostujuće predavanje Stephena Halla, Society for Underwater Technology, UK

Poziv na gostujuće predavanje Stephena Halla, Society for Underwater Technology, UK

Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru vas poziva na gostujuće predavanje Stephena Halla, glavnog direktora Society for Underwater Technology, UK i bivšeg potpredsjednike Međuvladine oceanografske komisije UNESCO-a (IOC UNESCO). Predavanje će se baviti temama vezanim za suvremene tehnologije istraživanja mora, upravljanje otvorenim morem i uloga "ocean literacy" u postizanju održivog plavog rasta. Predavanje će se održati u 2 termina u predavaonici 1.3 na Relji (Trg kneza Višeslava 9): u srijedu, 11.04. s početkom u 16:00 i u četvrtak, 12.04. s početkom u 18:00.

O predavaču:

Stephen Hall je glavni direktor Društva za podvodnu tehnologiju (Society for Underwater Technology, www.sut.org), međunarodne organizacije sa sjedištem u Londonu usmjerene na obrazovanje i edukaciju. SUT su utemeljili ronioci 1966.g., ima regionalne ogranke u 8 država, broji oko 2000 članova iz 40 država iz područja off shore industrije nafte, plina i obnovljivih izvora energije, znanosti o moru, podvodne robotike, podvodne arheologije, spašavanja na moru, obrane, edukacije i ronjenja. Steve je radio u području znanosti o moru gotovo 30 godina, bio je voditelj međunarodnog ureda pri Nacionalnom oceanografskom centru Ujedinjenog Kraljevstva (International Office at the UK's National Oceanography Centre) te je bio potpredsjednik UNESCO-ve međuvladine oceanografske komisije (IOC UNESCO). Radio je u području istraživanja klimatskih promjena, savjetovanja u pomorskoj politici na teme morskih znanosti i tehnologija, ribolova, energije, prostornog planiranja morskog područja i edukacije. Bio je i stručnjak na sustavima upozorenja za tsunami za UK teritorij na Karibima. Član je Secretariat for the UK government's marine science coordination committee. Steve živi u Walesu, voli biciklizam, šetnje prirodom i putovanja.

Pročitaj više
Poziv na gostujuće predavanje Stephena Halla, Society for Underwater Technology, UK
First2122232426282930Last