Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu

Obavijesti

Sveučilišna stolnoteniska liga Zadar

Sveučilišna stolnoteniska liga Zadar

Nakon prve sezone sveučilišne stolnoteniske lige u kojoj se natjecalo 14 odjela, na završnici među četiri najbolje se plasirala ekipa Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu – ekipa Ekologija.

U polufinalnom susretu Ekologija je nadigrala ekipu Povijesti s rezultatom 3 - 1, dok je u velikom finalu na žalost izgubila od ekipe Talijanski s rezultatom  2 - 3 , gdje je u uzbudljivoj završnici Filip Ladiš izgubio ključan meč.

Ekipu Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu su predvodili: Filip Ladiš, Karlo Buterin, Ante Dujmović i Martin Šimičević.
Pročitaj više
Sveučilišna stolnoteniska liga Zadar
POZIV NA PREDAVANJE "ZAJEDNO NA PUTU PREMA "JEDNOM ZDRAVLJU"  (ONE HEALTH): interdisciplinarni, interprofesionalni i globalni pristup svjetskom zdravlju"

POZIV NA PREDAVANJE "ZAJEDNO NA PUTU PREMA "JEDNOM ZDRAVLJU" (ONE HEALTH): interdisciplinarni, interprofesionalni i globalni pristup svjetskom zdravlju"

Srdačno Vas pozivamo na predavanje koje će u četvrtak, 14.06.2018. u 14:00h u dvorani 1.3. (Relja) održati izv. prof. dr. sc. Suzana Tkalčić, Western University of Health Sciences, Pomona, SAD pod naslovom "ZAJEDNO NA PUTU PREMA "JEDNOM ZDRAVLJU"  (ONE HEALTH): interdisciplinarni, interprofesionalni i globalni pristup svjetskom zdravlju". 
Pročitaj više
POZIV NA PREDAVANJE "ZAJEDNO NA PUTU PREMA "JEDNOM ZDRAVLJU" (ONE HEALTH): interdisciplinarni, interprofesionalni i globalni pristup svjetskom zdravlju"
Predstavljanje projekta Stronger

Predstavljanje projekta Stronger

06. lipnja 2018. je u velikoj vijećnici Brodsko-posavske županije predstavljen projekt STRONGER TOGETHER – Product Development and Internationalization (ZAJEDNO JAČI – Razvoj proizvoda i internacionalizacija). Vodeći partner na projektu je CTR – Razvojna agencija Brodsko-posavske županije d.o.o., a projektni partneri Asocijacija poslovnih žena Crne Gore, Udruženje poslovnih žena u Bosni i Hercegovini, INOVACija Zadar te Sveučilište u Zadru. Vrijednost projekta:  979.309,91 EUR, a ukupan iznos sufinanciranja iznosi 831.434,09 EUR.

Na predstavljanju projekta nazočili su zamjenik župana Stjepan Bošnjaković, direktorica Razvojne agencije BPŽ CTR Mirela Brechelmacher, a projektne partnere su predstavili predsjednica Asocijacije poslovnih žena Crne Gore Ljubica Kostić –Bukarica, predsjednica Udruženja poslovnih žena BiH Aida Zubčević, predstavnica Ustanove za razvoj kompetencija, inovacija i specijalizacije Zadarske županije Martina Vukašina, predstavnica Sveučilišta u Zadru mr.sc. Branka Maričić te voditelj projekta Domagoj Miljković iz CTR-a.

Projekt se provodi na području središnje Hrvatske i Dalmacije, središnje i južne Crne Gore te zapadne i sjeverne Bosne i Hercegovine tijekom 27 mjeseci, počevši od studenog 2017. godine.

Glavni cilj projekta je osnažiti organizacije koje pružaju potporu poslovanju i istraživačkim institucijama (BSO) kako bi pružile podršku i savjetodavne usluge malim i srednjim poduzećima na tržištu i promovirale prekogranične aktivnosti klastera u industriji prikupljanja i prerade bilja

Tijekom provođenja projekta cilj je i pokrenuti prekograničnu suradnju poduzetničko-potpornih organizacija, udruga i istraživačkih institucija, podići svijest te pokrenuti prekograničnu suradnju i umrežavanje  malih i srednjih poduzeća, razviti inovativni model klastera kroz e-platformu. 

Ciljane skupine su poduzetničko-poslovne organizacije, udruge, Istraživački instituti te mala i srednja poduzeća koja su uključena u sektor prikupljanja i prerade bilja.

Nakon predstavljanja projekta nazočni su pogledali malu izložbu proizvoda koje su sa sobom donijeli partneri na projektu.
Pročitaj više
Predstavljanje projekta Stronger
Terenska nastava u Slavoniji

Terenska nastava u Slavoniji

Od 23. do 25. svibnja u Slavoniji je održana terenska nastava za studente Studije primijenjene ekologije u poljoprivredi. Tijekom nastave posjećeni su Srednja poljoprivredna škola Matije Antuna Reljkovića u Slavonskom Brodu, ribnjak Grudnjak u Orahovici, Park prirode Papuk, tvrtka Osilovac d.o.o (Feravino – vinogradi, vinarija, podrum, farma goveda s bioplinskim postrojenjem), Kutjevo d.d. (vinarija, podrum) te OPG Džakula (edukacijski centar, ekstenzivni uzgoj goveda, ovaca, svinja, konja, proizvodnja tradicijskih proizvoda, ratarska proizvodnja).
Pročitaj više
Terenska nastava u Slavoniji
DAN OTVORENIH VRATA ODJELA ZA EKOLOGIJU, AGRONOMIJU I AKVAKULTURU

DAN OTVORENIH VRATA ODJELA ZA EKOLOGIJU, AGRONOMIJU I AKVAKULTURU

Pozivaju se svi zainteresirani učenici da prisustvuju Danu otvorenih vrata Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru koji će se održati 22. i 23. 05.2018. na Odjelu za ekologiju, agronomiju i akvakulturu. Dan otvorenih vrata obilježit će se u sklopu Europskog dana pomorstva povodom kojeg su organizirane radionice. Termine radionica možete pronaći ovdje. 
Pročitaj više
DAN OTVORENIH VRATA ODJELA ZA EKOLOGIJU, AGRONOMIJU I AKVAKULTURU
Stručna terenska nastava

Stručna terenska nastava

Dana 14.05.18. studenti druge i treće godine studija Primijenjene ekologije u poljoprivredi imali su stručnu terensku nastavu iz predmeta: Opće voćarstvo, Specijalno voćarstvo, Povrćarstvo, Integrirana zaštita bilja i Vinogradarstvo i vinarstvo. Studenti su posjetili tri gospodarska poljoprivredna subjekta u Zadarskoj županiji, koja su značajna za ovaj kraj. Posjetu su doprinijeli:

Vinarija Benkovac.
Zadruga „Maskina i vino“, Polača
Holus Vrtni centar, Turanj.

Provedena stručna praksa je bila uspješna jer su se studenti osim s proizvodnjom mogli susresti i s upraviteljima i tehnolozima na objektima koji su prenijeli svoja razmišljanja i praktična iskustva u obavljanju poslova. Ista ili slična nastava će se na Odjelu za ekologiju, agronomiju i ekologiju obavljati i u budućnosti.
Pročitaj više
Stručna terenska nastava
12. znanstveni skup Međunarodne organizacije za biološku kontrolu zapadnog palearktika (IOBC WPRS) radne skupine „Pesticidi i korisni organizmi“

12. znanstveni skup Međunarodne organizacije za biološku kontrolu zapadnog palearktika (IOBC WPRS) radne skupine „Pesticidi i korisni organizmi“

Sveučilište u Zagrebu, Agronomski fakultet i Sveučilište u Zadru, Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu suorganizatori su 12. znanstvenog skupa Međunarodne organizacije za biološku kontrolu zapadnog palearktika (IOBC WPRS) radne skupine „Pesticidi i korisni organizmi“. Ovaj značajan znanstveni skup biti će održan u Zadru u razdoblju od 30. rujna do 04. listopada 2018. godine u Hotelu Kolovare. Znanstvenici unutar ove radne skupine te najjače svjetske organizacije istraživača bave se istraživanjima utjecaja primjene pesticida na svekolike organizme i okoliš. Njihov cilj je provoditi projekte i istraživanja utjecaja pesticida na korisne organizme, oprašivače kako u poljskim tako i u laboratorijskim uvjetima. Osim ovih temeljnih ciljeva radna skupina prihvaća i radove o bazama podataka korisnih organizama, modeliranju sporednih učinaka pesticida na korisne organizme, invazivnim vrstama, novim tehnologijama suzbijanja (RNAi biopesticidi), mikrobiološkim pripravcima, efektima mikrobiome kukaca, sinergiji stresora, pesticida, bolesti i propadanja hrane, klimatskim utjecajima na interakciju pesticid i korisni organizam te ostalim temama.

Pozivamo zainteresirane da prijave radove i da sudjeluju na skupu sa širokim znanstvenim i društvenim programom u prelijepom gradu Zadru. Sve molimo da prate ključne datume za prijavu sažetaka, radova i potpora kako bi se što kvalitetnije registrirali, a studente pozivamo da se sa svojim radovima prijave na potpore koje osigurava ova organizacija u svrhu njihova promicanja. Informacije o održavanju skupa, prva objava i web stranica skupa dostupne su na linkovima:

Web stranica: http://iobc-zadar2018.agr.hr

Prva objava: https://www.iobc-wprs.org/events/index.html

Radujemo se Vašem dolasku.
Pročitaj više
12. znanstveni skup Međunarodne organizacije za biološku kontrolu zapadnog palearktika (IOBC WPRS) radne skupine „Pesticidi i korisni organizmi“
Poziv na gostujuće predavanje Stephena Halla, Society for Underwater Technology, UK

Poziv na gostujuće predavanje Stephena Halla, Society for Underwater Technology, UK

Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru vas poziva na gostujuće predavanje Stephena Halla, glavnog direktora Society for Underwater Technology, UK i bivšeg potpredsjednike Međuvladine oceanografske komisije UNESCO-a (IOC UNESCO). Predavanje će se baviti temama vezanim za suvremene tehnologije istraživanja mora, upravljanje otvorenim morem i uloga "ocean literacy" u postizanju održivog plavog rasta. Predavanje će se održati u 2 termina u predavaonici 1.3 na Relji (Trg kneza Višeslava 9): u srijedu, 11.04. s početkom u 16:00 i u četvrtak, 12.04. s početkom u 18:00.

O predavaču:

Stephen Hall je glavni direktor Društva za podvodnu tehnologiju (Society for Underwater Technology, www.sut.org), međunarodne organizacije sa sjedištem u Londonu usmjerene na obrazovanje i edukaciju. SUT su utemeljili ronioci 1966.g., ima regionalne ogranke u 8 država, broji oko 2000 članova iz 40 država iz područja off shore industrije nafte, plina i obnovljivih izvora energije, znanosti o moru, podvodne robotike, podvodne arheologije, spašavanja na moru, obrane, edukacije i ronjenja. Steve je radio u području znanosti o moru gotovo 30 godina, bio je voditelj međunarodnog ureda pri Nacionalnom oceanografskom centru Ujedinjenog Kraljevstva (International Office at the UK's National Oceanography Centre) te je bio potpredsjednik UNESCO-ve međuvladine oceanografske komisije (IOC UNESCO). Radio je u području istraživanja klimatskih promjena, savjetovanja u pomorskoj politici na teme morskih znanosti i tehnologija, ribolova, energije, prostornog planiranja morskog područja i edukacije. Bio je i stručnjak na sustavima upozorenja za tsunami za UK teritorij na Karibima. Član je Secretariat for the UK government's marine science coordination committee. Steve živi u Walesu, voli biciklizam, šetnje prirodom i putovanja.

Pročitaj više
Poziv na gostujuće predavanje Stephena Halla, Society for Underwater Technology, UK
Održano svečano predstavljanje on-line tečaja „Osnove dobre prakse u ribarstvu“

Održano svečano predstavljanje on-line tečaja „Osnove dobre prakse u ribarstvu“

U utorak 27. ožujka 2018. godine u DHM dvorani  Sveučilišta u Zadru održano je predstavljanje novog on-line tečaja koji je izrađen u okviru projekta Blue Education for Sustainable Management of Aquatic Resources  (BLUE SMART). Glavni cilj projekta je stvaranje novih vještina i znanja u sektoru plavog gospodarstva te povećanje mogućnosti zapošljavanja sadašnjih i budućih zaposlenika ovog sektora u Zadarskoj županiji i šire.

Predstavljeni on-line tečaj namijenjen je zaposlenicima plavog gospodarstva te će ih osposobljavati za održive akvakulturne i ribarstvene prakse. Detaljnije, tečaj će imati za cilj prekvalifikaciju i unaprjeđenje znanja radne snage (uključujući i trenutno nezaposlene osobe) u različitim sektorima, olakšati pronalazak zaposlenja i ojačati radne vještine. Razvijat će se sljedeći načela ECVET-a (Europski kreditni sustav u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju).

Kako bi tečaj što bolje odgovarao stvarnim uvjetima, projektni partner Agencija za ruralni razvoj Zadarske županije – AGRRA proveo je analizu o potrebama zaposlenika plavog sektora u RH. Za sam sadržaj on line tečaja odgovorni su stručnjaci tvrtke Cromaris d.d te Sveučilišta u Zadru, dok je svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF Adria kroz module prožela edukaciju i važnost održivosti u praksama ribarstva i akvakulture.

 „Moduli koji se polažu na on line tečaju su: anatomija i fiziologija riba, zaštita zdravlja riba, hranidba ribe, tehnologija uzgoja i prerada ribe“ rekla je Slavica Čolak, voditeljica veterinarske službe  iz Cromaris d.d.

„Održivost u ribarstvu i akvakulturi termin je koji se u svijetu poznaje i provodi odavno, a u Hrvatskoj se o njemu tek nedavno počelo pričati. Ovakav tečaj svakako doprinosi osvještavanju važnosti održivosti u našim krajevima, ali još važnije, primjeni naučenog znanja u plavom sektoru“, rekao je Patrik Krstinić, stručni suradnik za zaštitu mora iz WWF Adrije.

Nakon što je ove jeseni zaživio diplomski studij „Održivo upravljanje vodenim ekosustavima“ na Sveučilištu u Zadru, projekt BLUE SMART omogućio je i da se osim studenata, dodatno obrazuju osobe koje već rade u sektoru plave ekonomije. Tečaj je besplatan, dvojezičan (hrvatski i engleski jezik), on line, i kao takav dostupan je svima koji su zainteresirani za dodatnu edukaciju.

Tečaj „Osnove dobre prakse u ribarstvu“ bit će dostupan od listopada 2018. godine, preko internetske stranice www.bluesmart.hr.

Nositelj projekta Blue Smart je Sveučilište u Zadru (Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu), a projektni partneri su Agencija za ruralni razvoj Zadarske županije – AGRRA, Cromaris d.d. i WWF Adria. Ukupne vrijednosti nešto manje od 3 milijuna kuna, ovaj projekt sufinanciran je sredstvima Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo.

Više o projektu Blue Smart i spomenutom tečaju možete pronaći na: https://www.bluesmart.hr/
Pročitaj više
Održano svečano predstavljanje on-line tečaja „Osnove dobre prakse u ribarstvu“
U utorak svečano predstavljanje novog on-line tečaja „Osnove dobre prakse u ribarstvu“

U utorak svečano predstavljanje novog on-line tečaja „Osnove dobre prakse u ribarstvu“

U utorak 27. ožujka 2018. godine u 10:00 sati u DHM dvorani (Citadela 3. kat) Sveučilišta u Zadru (Ruđera Boškovića 5/3) održat će se predstavljanje novog on-line tečaja „Osnove dobre prakse u ribarstvu“.
Novi on-line tečaj izrađen je u okviru projekta Blue Education for Sustainable Management of Aquatic Resources (BLUE SMART) čiji je glavni cilj stvaranje novih vještina i znanja u sektoru plavog gospodarstva te povećanje mogućnosti zapošljavanja sadašnjih i budućih zaposlenika ovog sektora u Zadarskoj županiji i šire. Nositelj navedenog projekta je Sveučilište u Zadru (Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu), a projektni partneri su Agencija za ruralni razvoj Zadarske županije – AGRRA, Cromaris d.d. i WWF Adria. Ukupne vrijednosti nešto manje od 3 milijuna kuna, ovaj projekt sufinanciran je sredstvima Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo.
Otvoreni on-line tečaj namijenjen je zaposlenicima plavog gospodarstva te će ih osposobljavati za održive akvakulturne i ribarstvene prakse. Razvijat će se slijedeći načela ECVET-a (Europski kreditni sustav u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju).

Više o projektu Blue Smart i spomenutom tečaju možete pronaći na: https://www.bluesmart.hr/

Pozivnicu možete preuzeti ovdje.
Pročitaj više
U utorak svečano predstavljanje novog on-line tečaja „Osnove dobre prakse u ribarstvu“
First2223242527293031Last